NAUCZ SIĘ ZE MNĄ ŁADNIEJ PISAĆ! 

Podręcznik „Italik. Pisz ładniej” to pierwsza polska publikacja zajmująca się poprawą wyglądu pisma odręcznego. Książka (wraz z towarzyszącymi jej zeszytami ćwiczeń: dla dzieci i dla dorosłych) nauczy Cię pisać italikiem – krojem czytelnym, wyraźnym i ładnym.

Z książki dowiesz się, jakimi przyborami pisze się najlepiej, jak prawidłowo trzymać pisadło, w którym notesie najlepiej ćwiczyć. Podręcznik uczy italika krok po kroku: od sposobu kreślenia liter poczynając, poprzez ich łączenie, aż do swobodnego posługiwania się tym pismem – zarówno w wersji codziennej, jak i w wariantach ozdobnych. Dzięki niemu bezboleśnie i bez większego wysiłku zmienisz dotychczasowe pismo na czytelniejszy dla odbiorców i wygodniejszy dla piszącego italik.

 KIM JESTEM? 

Nazywam się Agata Kafarska. Przez wiele lat pracowałam jako dziennikarka, a teraz jestem autorką popularnego bloga się rysuje na którym dzielę się swoją pasją rysowania i uczę kaligrafii. Zilustrowałam również książkę „Weź wyjdź” dla wydawnictwa Znak.

Odręczne pismo to mój konik, dużo wiem na ten temat, wypowiadam się w mediach, doradzam rodzicom, uczniom i nauczycielom. Lubię i umiem uczyć, do tej pory robiłam to z powodzeniem na blogu oraz zajęciach stacjonarnych, teraz stworzyłam coś dla tych, którzy wolą szelest kartek – książkę o italiku.

 CO TO ZA PISMO – ITALIK? 

Italik to piękne, bardzo czytelne pismo codzienne powstałe na bazie renesansowej italiki. Litery bez zbędnych pętelek i ozdobników łączą się tam, gdzie wygodnie piszącemu. Italikiem można pisać zarówno zwykłym długopisem, jak i piórem wiecznym o szerszej, ściętej stalówce. Nadaje się do szybkich notatek i do ozdobnych dedykacji czy nagłówków np. w Bullet Journalu. Mogą nim pisać dzieci i dorośli – łatwo się go nauczyć i zmodyfikować tak, aby stało się indywidualnym charakterem pisma.

Italikiem piszą dzieci szkolne w wielu krajach świata. W przeciwieństwie do pisma elementarzowego uczonego w pierwszej klasie naszych szkół, italik to krój na całe życie. Próbując pomóc własnemu (wówczas dziewięcioletniemu) synowi, który pisał brzydko i nieczytelnie, trafiłam na italik. Zachwyciła mnie jego prostota i czytelność. Kiedy pojawił się pomysł napisania pierwszej polskiej książki o piśmie odręcznym, postanowiłam bohaterem uczynić właśnie italik i na jego przykładzie pokazać, że poprawa charakteru pisma możliwa jest w każdym wieku i wcale nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Krój ten polecam szczególnie uwadze rodzicom i nauczycielom trzecio-, czwartoklasistów, czyli dzieci kończących etap edukacji wczesnoszkolnej, wypracowujących już własny, indywidualny charakter pisma – italik to świetny wzór i inspiracja.

 DLA KOGO JEST KSIĄŻKA O ITALIKU? 

Italik to idealne pismo dla Ciebie, jeśli:

 JAK WYGLĄDA KSIĄŻKA? 

Podręcznik jest bardzo starannie wydany – na świetnej jakości nieprześwitującym, miłym w dotyku papierze. Dzięki szyciu metodą otabind otwiera się idealnie na płasko. Szata graficzna utrzymana jest w stylu retro, książkę zdobią moje rysunki i dawne, nierzadko ponadstuletnie, reklamy wyrobów papierniczych. Format podręcznika to bardzo wygodny B5, czyli rozmiar pośredni miedzy zeszytowym (A5), a wielkością kartki papieru do drukarki (A4). Z retro stylem książki współgra okładka z brązowego papieru kraft, półtwarda i bardzo stabilna dzięki skrzydełkom. Dzięki swojej nieco staroświeckiej urodzie „Italik. Pisz ładniej” to również świetny pomysł na prezent.

 ZAWARTOŚĆ PODRĘCZNIKA 

Z piękną szatą graficzną podręcznika konkuruje jego wartościowa, przystępnie i ciekawie podana treść. Po przedstawieniu zalet i cech odróżniających italik od innych krojów pisma odręcznego, a także omówieniu narzędzi pisarskich i papieru oraz poradach technicznych, uczę krok po kroku pisania italikiem: od sposobu kreślenia liter poczynając, poprzez ich łączenie, aż do swobodnego posługiwania się tym pismem – zarówno w wersji codziennej, jak i w wariantach ozdobnych.

Podręcznik nadaje się zarówno do samodzielnego korzystania, jak i do uczenia italika innych (dla nauczycieli i rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom pisać ładniej).

 CZY OSOBA LEWORĘCZNA MOŻE NAUCZYĆ SIĘ ITALIKA? 

Oczywiście! W podręczniku osobom leworęcznym poświęciłam osobny rozdział, pełen dobrych rad. Zeszyty ćwiczeń są przyjazne leworęcznym – wszystkie zadania są tak opracowane graficznie, żeby wygodnie z nich było korzystać również osobom piszącym lewą ręką.

 PODRĘCZNIK INTERAKTYWNY 

Piękne wygląd i świetna zawartość to nie jedyne cechy książki: jest ona interaktywna! Dodatkiem do podręcznika jest Strefa Czytelnika na blogu sięrysuje.pl – są na niej dodatkowe materiały do pobrania: liniatury, kolorowanki, alfabety. Link i hasło do Strefy Czytelnika znajduje się w książce. Dzięki Strefie Czytelnika mam możliwości rozszerzania zawartości podręcznika już po jego premierze.

 ZESZYT ĆWICZEŃ DLA DZIECI 

W części teoretycznej są porady dla rodziców kilkulatków – jak rozwinąć sprawność rąk (małą motorykę), jak przygotować dziecko do pisania. Część praktyczna to ciekawe i urozmaicone zadania: nie tylko litery i słowa do przepisywania, ale także rebusy, zagadki, a nawet krzyżówka. Różne liniatury (linie, kratka, kropki) pomagają wypracować własną wielkość liter.

Ćwiczenia dla dzieci nadają się także dla młodzieży i dorosłych, którzy piszą wyjątkowo niestarannie lub/i dawno nie pisali odręcznie.

 ZESZYT ĆWICZEŃ  DLA DOROSŁYCH 

Dla młodzieży od mniej więcej 13 lat i dorosłych – skupia się na praktycznym doskonaleniu pisania odręcznego. Zawiera urozmaicone, nierzadko zabawne polecenia, a także grę Mój Italik, pomagającą wypracować własne kształty liter.

 A CO SĄDZĄ O KSIĄŻCE CZYTELNICY? 

Publikacja zbiera znakomite recenzje – od momentu wydania otrzymałam sporo wiadomości z podziękowaniami. Co mnie cieszy jeszcze bardziej – wszystkie są pozytywne! Poniżej część z nich:

 NAJCZEŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

— Od jakiego wieku mogę uczyć dziecko pisać italikiem?

Ponieważ w Polsce pierwszaki są uczone innego kroju pisma (tak zwanej kursywy, w której wszystkie litery łączą się ze sobą, nierzadko w sposób sztucznie wymuszony i niewygodny), italik polecam dla dzieci kończących etap edukacji wczesnoszkolnej, czyli od 3–4 klasy. To czas wypracowywania przez uczniów własnego charakteru pisma. Za zgodą nauczyciela (lub w edukacji domowej, w porozumieniu ze szkołą, w której dziecko zdaje egzaminy klasyfikacyjne) italik można wprowadzić wcześniej.

— Czy dwunastolatkowi kupić zeszyt ćwiczeń dla dzieci, czy dla dorosłych?

Zeszyt ćwiczeń dla dzieci stworzyłam z myślą o Czytelnikach do mniej więcej 13. roku życia. Polecam go także w przypadku, gdy dziecko pisze bardzo niestarannie. Mogą po niego sięgnąć również dorośli, którzy rzadko piszą odręcznie i chcieliby „rozruszać” dłonie, czyli popracować nad małą motoryką. W razie wątpliwości najlepiej sięgnąć po komplet i najpierw przerobić ćwiczenia dla dzieci, a później dla dorosłych.

Zeszyt dla dorosłych przeznaczony jest dla młodzieży od mniej więcej 7 klasy szkoły podstawowej i dla dorosłych. Jest też naturalnym uzupełnieniem ćwiczeń dla dzieci, pomagającym doskonalić pismo.

— Chcę poprawić swoje pismo, ale nie wiem, czy chcę pisać italikiem…

Italik spodoba się także tym, którzy nie chcą zmieniać swojego stylu pisania, lecz tylko poprawić jego czytelność: wystarczy zaadaptować niektóre cechy italika, a dotychczasowe pismo zyska na urodzie. To najbardziej uniwersalny i przyjazny piszącemu krój, warto go poznać i na jego bazie modyfikować swoje litery.

— Gdzie można kupić podręcznik „Italik. Pisz ładniej”?

Książka i zeszyty ćwiczeń dostępne są w sklepie internetowym wydawnictwa KLEKSOGRAFIA.PL

— Ile kosztuje książka do italika?

Podręcznik kupowany osobno – 149 złotych. Zeszyt dla dorosłych – 59 zł. Zeszyt dla dzieci – 69 zł. Polecam zestawy (podręcznik z jednym lub dwoma zeszytami ćwiczeń) w atrakcyjnych cenach – w przypadku kompletu można zaoszczędzić prawie 50 zł!

— Czy mogę zamówić książkę za granicę?

Niestety, w tej chwili nie ma takiej możliwości. Radzę kupić podręcznik za pośrednictwem rodziny lub znajomych z Polski.

— Czy mogę dostać fakturę?

Tak, oczywiście.

— Kiedy książka do mnie dotrze?

Jeśli zamówisz przed południem, zostanie wysłana jeszcze tego samego dnia i powinna być u Ciebie w ciągu 1–2 dni.

— Czy mogę zobaczyć, jak książka wygląda w środku?

Oto spis treści:

— Ile stron ma książka?

Podręcznik ma 232 strony, zeszyt ćwiczeń dla dzieci 96, a zeszyt ćwiczeń dla dorosłych 80 stron.

— Mam inne pytanie dotyczące książki

Proszę skontaktuj się ze mną pisząc na adres: sklep@kleksografia.pl

Chętnie odpowiem na każde pytanie ?